בית הספר של פסח 2022 - זמני הסעות

חינוך הבלתי פורמאלי הוא הערך המוסף של החינוך - הנשמה היתרה שלו.

המועצה והיישובים מקיימים מערכת חינוך בלתי פורמאלי לילדים ולנוער שמטפחת חינוך ערכי – קהילתי בשעות הפנאי.

כ- 2,000 ילדים שותפים למסגרת חינוכית זו ב-16 יישובי המועצה, במרכז הקהילתי ובשלוחותיו בהם הם נהנים ממפגשים מגוונים ומלאי תוכן, במסגרת הפעלות מקומיות ואזוריות, בצהרונים ובקייטנות שמארגן המרכז הקהילתי. המחלקה פועלת להרחבת פעילות הילדים והנוער באזור, ליצירת מעגלי פעילות ולטיפוח ערכים וקהילתיות.
כל אדם זקוק לתחושת ערך עצמי, השתייכות ומשמעות לחייו, במיוחד לאחר תקופה מורכבת של מגפה וסגרים, לכן היום יותר מתמיד עולה הצורך בחברה סולידרית, ערכית, עם ערבות הדדית.

מרחב האינטראקציות החברתיות השתנה השנה ועבר מאינטראקציה פיזית לאינטראקציה וירטואלית דבר שיצר צורך גדול בחזרה לפעילות חברתית פיזית ענפה שתשפיע ותעצב את הילדים והנוער בקהילות שלנו. חברה סולידרית וערכית יכולה להתקיים אם נשמור על יכולות אנושיות של תקשורת בין אישית והתמודדות עם מצבים חברתיים, תוך העצמת וקבלת כל אינדיבידואל והשונה באשר הוא.
החינוך הבלתי פורמאלי בא להעצים את הממד האנושי בבניית חברה וקהילה המושתתת על ערכים אלו.

החינוך הבלתי פורמאלי מהווה מקום מפגש חברתי לילדים ולנוער. מקום שהוא מרחב בטוח לפיתוח יכולות בניית קשרים חברתיים בתיווך של מדריך המהווה עבורם מבוגר משמעותי. יחד עם זאת הוא המקום בו רואים כל ילד ומסייעים לו לבטא את העצמיות שלו בתוך המערך החברתי, מקום שבו מתהווה חברת ילדים הבנויה על כבוד הדדי, קבלה והקשבה.
החינוך הבלתי פורמאלי, הוא חלק בלתי נפרד מהחינוך ומהקהילה שבה הוא מתקיים, הוא משפיע על התרבות, הקהילה, ועל תחושת השייכות ומושפע מהם. הוא מהווה ליבת חיים קהילתית שסביבה מתקיימים כלל המעגלים הקהילתיים.

הפעילויות שמתקיימות תחת המחלקה:

חוגי בתי ספר: החוגים המתקיימים בבית הספר כדורי מתום יום הלימודים ועד השעה 15:30 ומתאימים לכלל הגילאים המזינים את בית הספר.

חוגים בישובים: המחלקה מפעילה חוגי ספורט, מחול ומוסיקה במספר ישובים במועצה על פי דרישה וצורך שעולה מתוך הישובים. פעילות החוגים מתבצעת בשיתוף מחלקת הספורט.

צהרונים: הצהרונים פועלים בבית הספר כדורי ובבית הספר עלי גבעה ונותנים מענה חינוכי וחברתי לתלמידי כיתות א'-ג', בנוסף מתקיים צהרון בישוב ארבל, לילדי הישוב.

בתי ספר של החגים והחופש: המחלקה מרכזת את בתי הספר של החגים והחופש ומפעילה אותם בבתי הספר. בפעילויות אלה מועסקים מורים מצוות בתי הספר וכן מדריכים צעירים מתנועות הנוער בגליל התחתון שמדריכים כל השנה את נוער בישובים.​